Hakkımızda

Yeni Yazılarımızdan Haberdar Olmak İster Misin?

Her gün en az bir yazı paylaşıyoruz. Yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta adresini gir ve kolayca abone ol. Tamamen ÜCRETSİZ !

Bakma Gör

Bakma Gör, öğretim üyesi olan Murat Sayım ve öğrencisi Engin Can Yağcı’nın kurduğu bir sosyal medya platformudur.

Bu sosyal medya platformunun ilk basamağı youtube kanalımız oldu. Maceramız bir derste başlamıştı. Engin, Murat hocanın, derste kullandığı bir youtube eğitim videosunun altındaki video detaylarının farkına varmasını sağladı. Murat hoca abone sayısı nedir, görüntülenme nedir, youtuber nedir o zaman anlamıştı. Sonra Engin ve Murat hoca “hoca-öğrenci” ikilisinden çok güzel değerler ortaya çıkacağının farkına vardı. 29 Ekim 2017 tarihinde “Bakma Gör” youtube kanalını açtılar. Maddi sıkıntıları pes etmeleri için bir sebep olamazdı. Yılmadılar.Vazgeçmediler. Sürekli içerikler ürettiler. Kısmen akademik bilgilerden, kısmen popüler kültürden faydalandılar ve bu bilgileri kaliteden ödün vermeyerek geceli gündüzlü kurgularla sizlere sundular ve sunmaya devam ediyorlar. Kısa filmler, röportaj-belgeseller çekiyorlar.

Daha sonra bu platformda oluşturdukları hoca-öğrenci ilişkisinin bilgi paylaşımına farklı bir perspektif ekliyor oluşunu, sadece youtube kanalıyla sınırlı tutmamaları gerektiğini fark ettiler. En nihayetinde içinde 10’dan fazla hoca ve öğrencinin yazarlık yaptığı bu internet sayfası bakmagor.com‘u kurdular. Bu sayfada her gün en az bir yazı yayınlama kararı aldılar. Böylece bilgi aktarımına bir istikrar getirebileceklerdi.

Gizlilik ve Politika

Yayınlanmak için gönderilen yazıların daha önce başka bir yerde yayınlanmamış veya yayınlanmak üzere gönderilmemiş olması gerekir. Eğer yazıda daha önce yayınlanmış alıntı yazı, tablo, resim vb. varsa, yazar(lar), yayın hakkı sahibi ve yazarlarından yazılı izin almak ve/veya bunu makalede belirtmek zorundadır. Daha önce sunulmuş çalışmalar, bu durum belirtilmek koşuluyla kabul edilir. Yazılar, yazar(lar)ın daha önce yayınladığı bir yazısındaki konuların bir kısmını içeriyorsa bu durum belirtilmelidir. Bakma Gör sayfasında yayınlanan yazıların etik, bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazar(lar)a ait olup Bakma Gör ekibi ve editör görüşlerini yansıtmaz.Bakmagor.com sitesinde yayınlanan yazıların yayın hakları bakmagor.com’a aittir. Her yazar ayda iki yazı yazar. Yazarlar sitede yazmaya başladığında bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Sponsorluk & İşbirlikleri için: [email protected]

Maddi Destek İçin: Patreon Hesabı- https://www.patreon.com/bakmagor

Site moderatörü ve yöneticisi: Baran Öden ([email protected])

BAKMA GÖR KREATİF MEDYA

(gücünü edebiyattan alır)

Belgesel çekimleri:Bakma Gör tarzıyla daha önce konusu edilmemiş ama aynı zamanda su yüzüne çıkarılması gerektiğini düşündükleri içerikleri belgesel formunda çekiyorlar.(teklif göndermek için: [email protected] )

Eğitim ve Kişisel Gelişim

Bir Film Nasıl İzlenir?

Filmler edebi metinler gibi içlerinde çok derin anlamlar barındırırlar. Sanatsal betimlemeleriyle aslında filmler görünenden çok daha fazlasını içerirler.

Filmleri daha fazla keyif alarak izlemek ister miydiniz? O zaman bize yazın, size gelip bir seminer verelim.

(teklif göndermek için: [email protected])

Okullara ücretsizdir.

Seminer BAKMA GÖR ekibi olarak, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Murat Sayım ve öğrencisi Engin Can Yağcı tarafından verilmektedir.

(teklif göndermek için: [email protected] )

Ürün tanıtımı: Görsel imge yaratabilmenin sadece fotoğraf makinesi kullanabilmekten ibaret olmadığını anladığımızdan beri, edebiyattan beslendiğimiz imgelem gücümüzle evet ürün tanıtımında da varız.

Firma tanıtımı: Birçok firmanın tanıtımlarında vizyon ve misyonlarının doğru bir şekilde yansıtılmadığını fark ettik. Yani firmaların kimyasıyla kendilerini temsil eden tanıtımın kimyasının uyuşmadığını ve bu sebepten dolayı hedef kitlelerinde tatminsizlik yaşandığını keşfettik. İşte bunu bertaraf edebilmek için bu mecraya da el attık.

Sosyal Medya Yönetimi: E takdir edersiniz ki, bunca deneyim ve tecrübeden sonra sosyal medya yönetiminde bir söz hakkımız olsun değil mi?

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medyanın Önemi

Bundan binlerce yıl önce insanlar aralarında iletişim kurabilmek için yaşadıkları mağaralar resimler yapar, semboller oluşturur ve bunlarla birbirlerine bilgi aktarırlardı.

İnsanoğlu o zamandan beri ellerindeki tüm imkânları seferber edip iletişimi en üst seviyede tutmaya çalışmıştır. Yıllar geçtikçe teknolojik gelişmelerle birlikte bu bilgi aktarımının şekli, yolu, yöntemi ve hatta yordamı değişti. Ama baki olan insanların elindeki bilgiyi aktarma arzusuydu.

Matbaanın icadı ile hızlanan bu iletişim gücü, şimdilerde bilgisayar çağının getirileriyle birlikte dijital ortama geçti. Sosyal medya dediğimiz mecra elimizdeki küçücük bir cihaz sayesinde bize dünyayı göstermeye başladı. Sadece dünyayı görüyor değil, aynı zamanda kendimizi de dünyaya gösterebileceğimiz bir ortamın içinde bulduk kendimizi.

Firmalar, kurumlar kendi varlıklarını gösterebilmek için işte bu nimetten son hız yararlanmanın yollarını aramaktalar. Ellerine geçen her fırsatta kendilerini bu dijital sosyal medyada göstermeye çalışıyorlar.

Bilinirlik varlığın ispatıdır.

Firmalar rekabetin kaçınılmaz olduğu bir çağda kendilerini ön planda göstermek için tüm gayretleriyle çalışmaktalar. Bunun en etkili ve güvenilir yolu dijital pazarlamadır.

Kendilerinin farklı olduğunu gösterebilen firmalar her zaman bir adım önde olurlar. Bunun için de en gerekli yöntem firmanın kendisini sosyal medyada, yeni yöntemler ve uygun konseptlerle gösterebilmeleridir.

İşte bu noktada biz devreye giriyoruz: Sosyal bilimlerdeki akademik bilgimizle daha önce fark edilmemiş bir imge gücüyle dünya ile sizin aranızda bir bağ kuruyoruz. Sizin için en uygun tanıtım klibini veya tanıtım filmini çekiyoruz.

Tanıtım filminizi çekerken nelere dikkat ediyoruz?

Öncelikle firmanınmisyonu ve vizyonuile ilgili bilgi alıyoruz. Firmaların misyon ve vizyonlarının söylemsel olarak ifade edilişi genellikle hedef kitle için ikna edici bir unsur değildir. Yani sitenizde misyonunuzu ve vizyonunuzu okuyan biri bunu yazılı olarak beyan etmenizden çok etkilenmez. Çekeceğimiz tanıtım veya reklam filmiyle birlikte yazılı bir şekildesoyutolarak duranmisyonunuzuvevizyonunuzu,gereklitematikunsurları kullanıp,görselimgelemgücüyle birleştiriyoruz ve ortaya hemsomutlaşmışmisyonvevizyonortaya çıkıyor hem de hedef kitlenin bilinçaltına firmanın gücünü göndermiş oluyoruz.Bunu yapabilmek için de semboller ve nesnel bağlılaşım dediğimiz yöntemlerden yararlanıyoruz.

Örnek ile açıklayacak olursak, mesela çektiğimiz bir belgeselde bir kadın davulcunun mesleğini icra ederken yaşadığı zorlukları vurgulamamız gerekiyordu. Bunun için kendi stüdyosunda fonu ışıkların yardımıyla karanlık yaptık. Bu aslında kadın davulcunun sırtında bir yük olduğunu vurguluyordu. Böylece izleyiciye sadece söylenen sözlerle değil aynı zamanda uygun ve ölçülü mizansenle de mesaj göndermiş olduk. Bu da izleyicide güven duygusunu arttırırken, tutarlılığı da pekiştirmiş oluyor.

İşte o belgesel:https://www.youtube.com/watch?v=1Xw9rG-o6sQ

Bu videoda göreceğiniz ise bir seminerin tanıtım videosu. İçerikleri üretirken ”The medium is the message” türkçe tabiriyle ”ortam mesajın kendisidir” mottosunu dikkate alarak çalışıyoruz. Bu videonun yayınlanacağı sosyal medya platformu İnstagram olarak belirlendi ve en başından üreteceğimiz içeriğin bir dakika ile sınırlı kalacağını biliyorduk. Bu da bizi bir dakika içerisinde sunum yapanların aktardıkları bilgilerin ciddiyetini ama aynı zamanda ortamda yaratılan samimiyeti gösterme hedefine yöneltti. Peki hem bir dakika içerisinde bütün sunumu özetleyip, hem de nasıl insanların dikkatini çekecektik? Bu sorunun cevabı evrimsel sürece kadar dayanmakta. Uzun uzadıya bir makale konusu olabilecek düzeydeki durumu şöyle özetleyelim: İnsanlar rutin hayatlarında olağan şeylerin dışında bir durumla karşılaştıklarında, bütün odaklarını direkt oraya yöneltirler. Örneğin: Üzerinize hızlıca koşan bir aslan geliyorsa ve siz de bunu görmüyorsanız maalesef durum ölümle sonuçlanıyor. O sebeple evrimsel olarak insan gözü nerede rutin dışı bir hareketlenme ve tansiyon varsa odak noktasını oraya yöneltiyor. Biz de bu bir dakikalık videoda hem bütün semineri özetlemek hem de hareket ve müziğin de yardımıyla bir tansiyon yaratmaya çalıştık. İşte o tanıtım videosu:

Tanıtım Videoları Çekim Süreci

 • Kurum ile ilk görüşme yapılır. Fikirleri alınır.
 • Misyon ve vizyon tespit edilir. Öne çıkarılması istenen detaylar tespit edilir.
 • Saha çalışması yapılır.
 • Gereken teknik ihtiyaçlar tespit edilir.
 • Fiyat teklif edilir, kaç gün içinde bitirileceği belirlenir.
 • Senaryo için literature review yapılır.
 • Senaryo hazırlanır.
 • Çekimler gerçekleşir.
 • Kurgu yapılır.
 • Film kuruma sunulur.
 • Varsa revizyonlar (en fazla 2 defa) tamamlanır.
 • Film teslim edilir.

Not:Bakma Gör Kreatif Medya olarak icra ettiğimiz çalışmalar Murat Sayım ve Engin Can Yağcı çalışmalarıdır. Site içerisindeki yazarlara ait değildir.

(teklif göndermek için: [email protected])